פורסם בתאריך: 13/11/2019

עסק המספק שירותי הסעות מחזיק באחריות מלאה לשלום הנוסעים שלו. כל תאונת דרכים שנובעת מאשמת שירות הסעות, עלולה לפגוע בתדמית העסק, לגרום לתביעות כספיות נגד העסק ועוד. לעסק הסעות מקצועי תמיד חשוב לשפר את הבטיחות וללמוד מטעויות של עצמם ושל אחרים. כעת, מגיעה השאלה כיצד לשפר את בטיחות הנסיעות שמעניק העסק?

שמירה על רכבים – טיפולים והחלפת חלקים לרכבים במוסכים המורשים בתדירות גבוהה תשפר בצורה משמעותית את בטיחות רכבי ההסעות. חשוב לזכור כי רכבי ההסעות שלכם נמצאים על הכביש באופן קבוע ובניגוד למכונית פרטית דורשים טיפולים ובדיקות בתדירות הרבה יותר גבוהה. אין להסתפק באישור בטיחות חודשי מקצין בטיחות מוסמך ממשרד התחבורה, אלה שיש למנוע כל ליקוי קטן ברכב מלכתחילה.

שימוש באמצעים טכנולוגיים – אתם, בעלי שירותי הסעות אחראיים יותר מכל אחד אחר לשלום הנוסעים, לא צריכים להתפשר על הטכנולוגיה למניעת תאונות דרכים אותה ממשיכים לפתח מיום ליום. לדוגמא, ניתן להתקין ברכבי הסעות מערכת התרעה מפני סטייה מנתיב, מהירות מופרזת, התקרבות מהירה לרכב או רמזור שמלפנים ועוד. חברות המפעילות תחבורה ציבורית כבר החלו להשתמש בטכנולוגיה הזאת. אחת מהן היא חברת מטרופולין.

מערכת התרעה מצוינת לדוגמא היא מערכת של חברת Awacs אשר מתריעה ע"י צפצוף בכל אחד מהמצבים שפורטו. משרד התחבורה האמריקאי קבע כי 80% מתאונות הדרכים נגרמות בשנייה אחת של חוסר תשומת לב. מערכת מסוג זה מסוגלת להתריע בזמן ולהחזיר את תשומת ליבו של הנהג. בנוסף, התקנת מושבים בטיחותיים, גלגלים איכותיים ומצלמות אחוריות ברכב הסעות יכולה לשפר עוד יותר את בטיחות הלקוחות שלכם. היום, חברות לייצור מושבים לרכב שמים דגש לא רק על הנוחות, אלה גם על הבטיחות.

רכבים חדשים – למרות שהדרך הזאת לשיפור בטיחות הנוסעים די יקרה, החלפת רכבי הסעות כל מספר שנים לרכבים חדשים תשפר לא רק את בטיחות העסק, אלה גם את נוחות הנוסעים, דבר שעלול להביא מעצמו לגיוס לקוחות חדשים. את השיטה הזאת מיישמים חברות מוניות ואין כל סיבה להחזיק רכב הסעות אשר נמצא על הכביש כבר 10 שנים. חברות לייצור רכבים דואגות לשיפור הבטיחות בכל דגם היוצא לאור. אך אם בכל זאת, רכישת רכבים חדשים כל מספר שנים תגרום לכם להפסדים, אין מנוס משיטה מס' 1 – שמירה על רכבים.

חגורות בטיחות – על כל נהג הסעות והעסק בו עובד מוטלת האחריות לדאוג שכל הנוסעים חגורים בחגורות בטיחות. לא מספיק מדבקות "חובה לחגור חגורת בטיחות". הנסיעה תחל רק לאחר שכל הנוסעים חגורים. על עסק הסעות לוודא תקינות ונגישות טובה לחגורות הבטיחות ברכבי הסעות, על מנת לא להקשות על הנוסעים ולא לתת מקום לתירוץ כמו "אני לא מצליח להוציא את חגורת הבטיחות" ועוד. על העסק להבהיר לנהג הסעות את חשיבות הדבר וכי חובה עליו ליישם את השיטה – לא נוסע עד שכולם חגורים.

הכשרה ורענון הנהגים – לא משנה כמה בטיחותי יהיה רכב הסעות, רוב תאונות הדרכים נגרמות מטעויות אנוש. לכן, לא די בהוצאת רישיון נהיגה על אוטובוס. חשוב מאד לבצע השתלמויות ורענון לנהגי עסק שירותי הסעות בתדירות גבוהה. מומלץ לשלוח את הנהגים לקורס "נהיגה בטוחה" הכוללת סדנאות עיוניות ומעשיות בנושא חשיבות ותפיסה של הנהיגה, נהיגה מצילת חיים הכוללת תרגול מצבי חרום וכמובן הכרת ושימוש נכון בכל מרכיבי הרכב. בנוסף, עסק הסעות שמכבד את עצמו לא יגייס נהג בעל עבירות תנועה חמורות מהעבר.

דרכים לשיפור בטיחות הנוסעים